
Musikal som belyser jämställdhetsproblem i idrotten
Musikalen ”Så länge bollen rullar” med Lotta Schelin i en av huvudrollerna har haft 6 föreställningar på Lorensbergsteatern. Musikalen bygger på verkliga exempel från idrottsrörelsen. Jämställdhetsproblem lyfts och skildras med mycket humor och musikalen har fått fantastisk respons från publik och media.
Sidan uppdaterades: 30 januari 2025
Ett 20-tal föreningar har sökt och fått stöd för att besöka musikalen och göra ett arbete i koppling till jämställdhet i sin förening. Bland föreningarna ser vi bland andra stora föreningar som Frölunda HC och IFK Göteborg.
I samband med fredagens föreställning arrangerades även ett seminarium där representanter från förbundsstyrelser, ligaorganisationer och föreningar samt näringsliv deltog. Lotta Schelin och Karin Torneklint, tidigare förbundskapten i Friidrott, delade bland annat med sig av sina erfarenheter. Ett fantastiskt engagemang från seminariet deltagare bådar gott för idrottens framtida utveckling. För det är tydligt att vi behöver ta fler steg i rätt riktning på alla nivåer.
Idrottsrörelsens gemensamma jämställdhetsmål beslutades 2017 och är satta att uppnås till 2025, alltså i år. Det övergripande målet för idrottens jämställdhetsarbete är att kvinnor och män ska ha samma makt att forma idrotten och sitt deltagande i idrottsrörelsen. Vi inom idrottsrörelsen förväntas på alla nivåer bidra för att följande delmål ska uppnås:
- kvinnor och män i alla beslutande och rådgivande organ är representerade med minst 40 procent.
- valberedningar på alla nivåer består av lika antal kvinnor och män.
- andelen kvinnor respektive män på högre befattningar, till exempel generalsekreterare/ förbundschef, sport-/ utbildnings-/ utvecklingschef eller liknande, inom idrottens olika organisationer uppgår till minst 40 procent.
- andelen kvinnliga och manliga tränare inom respektive idrott uppgår till minst 40 procent:
- inom barn- och ungdomsverksamheten på föreningsnivån,
- vid riksidrottsgymnasierna (RIG)
- vid nationellt godkända idrottsutbildningar (NIU)
- vid SF:s landslagsverksamhet
Hur många kan din förening/förbund checka av?
Samtalsunderlaget till musikalen hittar du här
Materialet ”Påverka jämställdheten i din förening” kan också användas för att bidra till förflyttningar lokalt hos er. Här hittar du materialet
Sidan publicerades: 30 januari 2025