Digital: Göran Kenttä - Tillämpad idrottspsykologi
För att skapa utvecklande idrottsmiljöer finns det mycket som behöver vara på plats. Det blev tidigt känt att kosten, träningen och återhämtningen var tre grundläggande faktorer för utveckling. Under senare år har förståelsen och intresset för idrottspsykologin ökat markant.
Sidan uppdaterades: 12 juli 2023
Allt fler ledare och aktiva inser vikten av mentala förmågor, exempelvis att hantera press eller nervositet i samband med tävling. Det kan även handla om att få till en bra dynamik i laget eller mentalt förbereda sig inför fysiska utmaningar.
Göran Kenttähar doktorerat i idrottspsykologi och är verksam som ansvarig idrottspsykolog hos Riksidrottsförbundet. Under denna föreläsning kommer Göran ge en teoretisk grund till ämnet och praktiska tipps för att skapa utvecklande idrottsmiljöer ute i verksamheten.
Plats:
Borås
Datum:
tisdag 19 september 2023
Starttid:
Kl. 18.00
Sluttid:
Kl. 20.00
Sidan publicerades: 27 januari 2023