
Eldsjälen som gör skillnad – Anna Nilsson prisas för sitt folkbildningsarbete
I varje lag finns någon som får andra att växa. Någon som ser värdet i samtalet, i reflektionen och i den gemenskap som skapas när man lär sig tillsammans. Den här månaden är det Anna Nilsson som hyllas av RF-SISU Västmanland för sitt engagemang som lärgruppsledare – en eldsjäl som med värme och energi skapar lärande miljöer både på och utanför planen.
Sidan uppdaterades: 16 oktober 2025
Anna Nilsson är 50 år och har idrottat i hela sitt liv. Hon började med fotboll som ung, fortsatte spela i lag fram till 32 års ålder och därefter i Korpen. Vid sidan av fotbollen har hon även spelat innebandy i många år. Idag är hon aktiv inom både VIK Fotboll och VSK Bandy.
– Jag älskar bollsporter. Och numera finns det nästan inget bättre än att stå på läktaren med andra föräldrar och heja på barnen. Det är där glädjen finns, säger hon.
Under ett decennium tränade Anna ett pojklag i Gideonsbergs IF, från att spelarna var fem år tills de blev tonåringar. Det var en tid som satte spår – både hos henne och hos spelarna.
– Det bästa med att vara ledare är gemenskapen. Att få följa killarnas utveckling – inte bara som spelare utan som människor. När någon av dem kommer fram och hälsar på stan eller i mataffären, då vet jag att vi gjorde något bra tillsammans, berättar hon.
Lärgrupper – en väg till gemenskap och utveckling
RF-SISU Västmanlands lärgrupper handlar om att lära tillsammans. Istället för traditionell undervisning bygger de på samtal, reflektion och delaktighet – att alla får bidra med sina erfarenheter och idéer.
Anna har arbetat med lärgrupper och teambuilding i flera föreningar – Gideonsbergs IF, VSK Bandy och VIK Fotboll – ofta i nära samarbete med RF-SISU Västmanland.
– Samarbetet med RF-SISU Västmanland har pågått i över tio år. Jag har fått så mycket inspiration och material från dem som gjort skillnad i våra lag. Det mest oväntade var nog när vi fick möjlighet att skriva en egen sång och spela in den i musikstudio genom ett kulturbidrag från RF SISU – tillsammans med ett riktigt proffs!

Anna Nilsson har arbetat med lärgrupper i flera olika föreningar
I VIK Fotboll har hon i samarbete med RF-SISU Västmanland arbetat i ett nystartat lag med 14-åringar med teambuilding med bland annat lärgrupper.
– Killarna har arbetat med övningar för att lära känna varandra och för att skapa en fin lagkänska. De har bland annat provat på andra idrotter och diskuterat olika case – till exempel hur man stöttar en lagkamrat som har det tufft i en matchsituation. Det handlar om att skapa trygghet, reflektera och skapa gemenskap.
När samtalet blir en styrka
Anna beskriver att arbetet med lärgrupper kan vara en utmaning i början.
– För många ungdomar är det ovant att prata om värderingar, känslor eller relationer i laget. Det kan bli lite fnissigt först, men när de väl vågar – då händer något. De börjar förstå varandra bättre vilket kan stärka lagandan.
En av hennes favoritövningar har temat ”förebilder” och kommer från ett material hon fått genom RF-SISU Västmanland.
– Varje spelare får välja en förebild, och berätta om varför just den personen är ens förebild, i en mindre grupp. Sedan får spelarna presentera någon kompis förebild för gruppen. Det blir ofta både personligt och fint och på köpet får de lära sig lite mer om varandra. Alla kan välja hur personliga de vill vara i denna övningen.
Ett fantastiskt sätt att bygga lag
Genom sitt arbete i VIK Fotboll och VSK Bandy och tidigare Gideonsbergs IF visar Anna hur folkbildning och idrott hör ihop. Lärandet sker inte bara i övningar och matcher, utan i samtal, relationer och gemensamma upplevelser.
– Att arbeta i lärgrupper är ett fantastiskt sätt att bygga lag. Det ger spelarna verktyg att tänka själva, ta ansvar och förstå sin roll – både på planen och i livet. Det är viktigt att alla får känna att de är värdefulla i laget.
Arbetet har lett till att flera lag i föreningarna hon arbetar med just nu, har kommit igång med lärgrupper och ett utökat samarbete med RF-SISU Västmanland.
– Det har varit inspirerande att få träffa tränare och ledare från många olika lag. Jag tror på variation i lagaktiviteter och på att våga testa nytt. När idrotten blir en plats för lärande, då blir den också en plats där alla kan känna sig hemma.
Anna visar vad lärande i idrotten kan vara
RF-SISU Västmanland lyfter varje månad fram en lärgruppsledare som inspirerar andra genom sitt engagemang, sin förmåga att skapa delaktighet och sitt bidrag till lärande och utveckling.
Anna Nilsson är en av dem – en ledare som med nyfikenhet, omtanke och glädje visar vad folkbildning i idrotten verkligen handlar om.
– För mig handlar det inte om resultat eller prestationer. Det handlar om människor – om att växa tillsammans.
Sidan publicerades: 16 oktober 2025
Vad är månadens lägruppsledare?
Varje månad sätter RF-SISU Västmanland extra ljus på det fantastiska folkbildningsarbete som sker i länets föreningar genom att utse månadens lärgruppsledare.