Välkommen Clara!

Teamet i Katrineholm växer när RF-SISU Sörmland välkomnar Clara Lund. Som ny projektledare för Skolsportis ser hon fram emot att skapa meningsfulla möten mellan elever och föreningslivet.

Sidan uppdaterades: 9 oktober 2025

Katrineholmsbon Clara har idrottat sedan hon var liten och testat på de flesta av Katrineholms idrotter, framförallt gymnastik, fotboll och innebandy. Numera är det framförallt löpning, gym och innebandy som gäller. Hon har även varit ledare för yngre barn där hon fått erfarenhet av att skapa trygghet och glädje inom idrotten.

– För mig betyder idrott mer än bara träning -- det är ett sätt att må bra både fysiskt och mentalt, säger Clara.
– Det ger mig energi, stärker min hälsa och hjälper mig hantera stress. Genom idrotten känner jag gemenskap med andra och glädje i att utvecklas och nå mål. Det är en viktig del av mitt liv och välbefinnande.

Skolsportis bygger broar

Clara hittade till RF-SISU Sörmland via Summer Camp där hon jobbat med barn och unga. Nu är hon ansvarig för Skolsportis där hon inspirerar barn att prova olika idrotter och ha kul tillsammans. Skolsportis är ett initiativ som syftar till att främja fysisk aktivitet, rörelseglädje och inkludering bland barn i Katrineholm, särskilt de som lever i socioekonomiskt utsatta områden.

I rollen som projektledare arbetar Clara med att bygga broar mellan skolan, eleverna och idrottsföreningarna. Hon har kontakt med både skolor som satsar på rörelse i sin undervisning och föreningar som vill engagera eleverna.

– Det känns inspirerande att få vara med och öppna dörrar till nya idrottsupplevelser där barn kan hitta sin idrottspassion och känna tillhörighet. Att få leda ett projekt som stärker både hälsa och gemenskap i skolan känns väldigt roligt och givande, säger hon.

Välkommen Clara!

Vill du komma i kontakt med Clara eller någon av våra andra medarbetare hittar du kontaktuppgifter HÄR.

Sidan publicerades: 9 oktober 2025