
Elva smålänningar får RF:s förtjänsttecken 2025
Förtjänsttecknet är den högsta utmärkelse som delas ut inom svensk idrott. Det instiftades år 1910 och fanns från början i både guld och silver men sedan 1911 har det endast funnits i guld. I år kommer elva smålänningar få ta emot utmärkelsen på Riksidrottsmötet (RIM) som hålls i Göteborg 23-25 maj.
Sidan uppdaterades: 26 maj 2025
Mottagare av Riksidrottsförbundets förtjänsttecken föreslås av specialidrottsförbund (SF) eller RF-SISU distrikt och utses av riksidrottsstyrelsen. Förtjänsttecknet delas ut för lång och trogen tjänst inom idrotten. Det kan till exempel vara en föreningsledare som varit aktiv i en styrelse och utfört ett framgångsrikt ledarskap under minst 30 år som kan motta utmärkelsen.
100 personer tilldelas förtjänsttecknet som delas ut vartannat år i samband med Riksidrottsmötet. VI kan glädjande konstatera att elva av de hundra mottagarna kommer från Småland. Stort grattis!
Här är de elva smålänningar som tar emot priset:
- Rolf Bengtsson, Värnamo
- Tomas Heiel, Värnamo
- Jan Karlsson, Åseda
- Horst Machner, Ljungby
- Lena Nilsson, Åseda
- Rickard Nilsson, Västervik
- Vasilis Rilund, Habo
- Lars Rosén, Åseda
- Christer Svensson, Växjö
- Sören Berggren, Vimmerby
- Bengt-OLof Swärd, Solberga
Sidan publicerades: 15 maj 2025
Kontakt
Therese Karlsson
Kommunikatör
Ansvarsområde: Hemsida, nyhetsbrev, grafisk produktion
Alla 100 mottagare av RF:s förtjänsttecken
Här är listan på alla idrottsledare som erhåller RF:s förtjänsttecken vid Riksidrottsmötet 2025.
RF:s förtjänsttecken
Förtjänsttecknet är den högsta utmärkelse som delas ut inom svensk idrott. Föreningar som vill nominera gör det till sitt förbund. 100 personer tilldelas förtjänsttecknet som utdelas vartannat år i samband med Riksidrottsmötet.