
Barents Summer Games samlar unga idrottare över landsgränserna
Den 21-23 augusti går Barents Summer Games av stapeln i finska Uleåborg. Cirka 650 unga idrottare från Sverige, Finland och Norge, i åldrarna 15-25 år, möts för att tävla i 13 olika idrotter och samtidigt bygga vänskap samt främja kulturutbytet mellan länderna.
Sidan uppdaterades: 19 augusti 2026
För många deltagare är det en stor ära och ett äventyr att få representera sitt land. Men Barents Summer Games handlar om mer än tävlingar och nationskamper i en mängd olika idrotter. Här skapas också nya vänskaper, ökad förståelse mellan grannländerna och minnen för livet genom gemensamma aktiviteter under hela helgen.
Från Norrbotten och Västerbotten reser sammanlagt 200 deltagare till Uleåborg, fördelade på fem bussar. Västerbotten skickar 120 deltagare och Norrbotten 80. Aldrig tidigare har Västerbotten haft så många deltagare med på spelen.
Årets stora nyhet är att Norrbotten och Västerbotten har inlett ett nytt samarbete inom fotbollen och skickar en gemensam trupp till spelen. Det är ett fint exempel på hur samverkan stärker både idrotten och gemenskapen i norra Sverige.
Deltagarna tävlar i följande idrotter:
- Boccia parasport
- Golf
- Styrkelyft
- Volleyboll
- Beachvolleyboll
- Orientering
- Skytte
- Friidrott parasport
- Friidrott
- Fotboll
- Boxning
- Brottning
- Discgolf (ny idrott från i år)
Unga ledare formar arrangemanget
En viktig del av arrangemanget är projektet YLIB, Young Leaders in Barents, där unga ledare från Sverige, Finland och Norge tillsammans bidrar till utvecklingen av Barentssamarbetet. De har varit delaktiga i planeringen av årets spel och kommer på plats att vara en del av arrangörsstaben.
Från Norrbotten deltar de unga ledarna Ebba Jonsson (ridsport), Ronja Björkman och Olle Antti (gymnastik). Genom YLIB får de möjlighet att utveckla sitt ledarskap, skapa internationella nätverk och bidra till att göra Barents Summer Games till en positiv upplevelse för alla deltagare.
Barents Games bidrar till en bättre region i norr
—Barents Summer Games är mycket mer än en idrottstävling. Här möts unga människor från våra grannländer, bygger relationer och lär av varandra. Det är fantastiskt att se den stolthet och glädje som deltagarna känner när de får representera sitt land, säger Anne Meriläinen, samordnare vid RF-SISU Norrbotten.
Barents Summer Games visar hur idrotten kan förena människor över gränserna och skapa framtidens vänskaper, ledare och samarbeten i Barentsregionen.
Här kan du följa Barents Summer Games i Uleåborg:
2027 är Sverige värd för vinterspelen
Nästa år står Barents Winter Games på tur. RF-SISU Norrbotten och Sverige är värd för spelen som arrangeras i Piteå den 19-21 mars.
Sidan publicerades: 12 augusti 2026