
Idrottsforum 2025 – En vecka fylld av inspiration och möten
Under vecka 9 står idrotten i centrum i Jämtland-Härjedalen. Idrottsforum 2025 bjuder på föreläsningar, workshops och nätverkande för dig som vill vara med och utveckla idrotten i regionen. Med spännande gäster, som tex Charlotte Kalla, och aktiviteter för alla engagerade i idrottens värld, finns något för både föreningar, politiker och näringslivet.
Sidan uppdaterades: 30 januari 2025
Varmt välkomna till Idrottsforum 2025! Mellan måndagen den 24 februari och fredagen den 28 februari sätter vi idrotten i fokus genom en fullspäckad vecka med inspirerande möten, lärorika föreläsningar och workshops. Veckan är utformad för att passa alla som brinner för idrott – från föreningsledare och politiker till företagare och idrottsintresserade.
Programmet erbjuder något för alla, med aktiviteter som frukostmöten, temaluncher, kvällsföreläsningar och öppet hus i RF-SISU:s lokaler på Köpmangatan 22 i Östersund. Vi är glada att redan nu kunna meddela att onsdagen den 26 februari kommer den tidigare elitlängdskidåkaren Charlotte Kalla att föreläsa på kvällen. Mer information och länk till anmälan kommer inom kort.
"Idrottsforum är en fantastisk möjlighet att mötas, dela erfarenheter och få ny kunskap. Vi ser fram emot att välkomna er till en vecka där vi tillsammans kan bidra till att utveckla idrotten i vår region," säger distriktsidrottschef Anna Ottosson-Blixth.
Idrottsforum 2025 riktar sig inte bara till idrottsföreningar. Även politiker, tjänstepersoner och näringslivsrepresentanter är varmt välkomna. Veckan ger unika möjligheter att nätverka, diskutera och inspireras av nya idéer för idrotten och dess roll i samhället.
Mer information och länk till anmälan kommer inom kort. Håll utkik efter programmet som uppdateras löpande på vår hemsida.
Vi ser fram emot att träffa er under Idrottsforum 2025!
Sidan publicerades: 27 januari 2025