Nytt avtal och nytt system för föreningen

I samband med att IdrottOnline ersätts av Idrottsarenan, Riksidrottsförbundets nya verksamhetssystem, under 2026 så behöver föreningens styrelse ta del av informationen nedan och vid behov agera senast 28 februari.

Sidan uppdaterades: 14 januari 2026

Under 2026 ersätts IdrottOnline av Idrottsarenan, Riksidrottsförbundets nya verksamhetssystem. Förändringen innebär att föreningens uppgifter förs över till ett nytt IT-system och att all framtida hantering av ekonomiska stöd och folkbildning sker där. Föreningens styrelse behöver ta del av informationen nedan och vid behov agera senast 28 februari.

Viktigt att känna till

  • När vi går över från IdrottOnline till Idrottsarenan flyttas föreningens registrerade uppgifter över till Idrottsarenan och lagras i Microsofts molntjänst i Europa. Överföringen görs på ett säkert sätt och enligt GDPR.
  • Om din förening tänker söka LOK-stöd, andra ekonomiska stöd eller arrangera folkbildning inom SISU Idrottsutbildarnas verksamhet så kommer det att hanteras i Idrottsarenan från och med när den lanseras under 2026.

Information som föreningens styrelse bör ta del av

  • Läs avtal och villkor för att använda Idrottsarenan.
  • Frågor och svar om flytten av registrerade uppgifter finns på rf.se.

Om föreningen inte vill att uppgifter ska föras över från IdrottOnline till Idrottsarenan kan en behörig styrelserepresentant begära att överföring inte sker.

  • Kontakta supporten på support@idrottsarenan.se senast 28 februari.
  • Om ni inte hör av er flyttas uppgifterna automatiskt till Idrottsarenan.
  • Även om föreningen begär att era uppgifter inte ska flyttas över till Idrottsarenan kommer vissa uppgifter att flyttas över, det gäller officiella föreningsuppgifter och personuppgifter som RF och SISU Idrottsutbildarna är ålagda att arkivera.

Länk till Avtal och villkor på rf.se

Länk till Frågor och svar på rf.se

Se en kort introduktionsfilm om Idrottsarenan här:

YouTube Visningbild

Sidan publicerades: 14 januari 2026